Kamper to niespełnione marzenie wielu z nas. Istnieją jednak nieliczni szczęśliwcy, którym udało się spełnić swoje marzenie i podróżują swoim pojazdem po zakątkach polski oraz europy.

Zima to jednak czas, kiedy kamper nie jest wykorzystywany, należy go więc przygotować na ten czas odpowiednio tak, aby wiosną znów mógł nam bez problemów służyć podczas letnich wojaży. Na początek należy samochód umyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz zatankować go do pełna i dodać do paliwa środka, który zapobiegnie zamarznięciu paliwa w niskich temperaturach. Należy także zabrać ze środka pojazdu wszystko, czemu mrozy mogłyby zaszkodzić. Spuszczamy także całą wodę z instalacji oraz odłączamy butlę z gazem, która latem służy nam za kuchenkę.

Wszystkie szafki oraz inne zamknięte przestrzenie jak np. lodówka należy na czas zimowy otworzyć a otwory w samochodzie zabezpieczyć, aby do wewnątrz nie dostały się gryzonie, które zechcą się schować przed zimnem i śniegiem. Jeśli nie mamy możliwości raz w miesiącu odpalić auta, to należy zabrać do domu akumulator. Dodatkowo warto zostawić we wnętrzu auta pochłaniacz wilgoci.