Mogłoby się wydawać, że lato jest dla kierowców idealną porą roku na długie podróże, tym bardziej jeśli w samochodzie zamontowana jest klimatyzacja. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Faktycznie nawierzchnia przez większość czasu jest sucha, jednak dużym utrudnieniem może być słońce, zarówno to intensywnie świecące w ciągu dnia, jak i to zachodzące. Może spowodować ono oślepienie kierowcy. Łatwo wtedy przeoczyć często bardzo istotne szczegóły. Chcąc zachować pełną kontrolę i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz pozostałym użytkownikom ruchu drogowego, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim każdy kierowca powinien posiadać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. W przypadku kierowców posiadających wadę wzroku powinny być to przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. Bardzo dobrze sprawdzają się również daszki zamontowane przy górnej krawędzi auta. Zwykle posiadają one wbudowaną kieszeń. Warto zadbać, aby nie była ona przeładowana zbędnymi rzeczami, które mogłyby wypaść podczas odchylania zasłony. Poza tym nie może ona opadać pod własnym ciężarem, ponieważ będzie dekoncentrować kierowcę i dodatkowo ograniczać widoczność.

Warto również zwrócić uwagę na czystość szyby – zachodzące światło intensywnie podkreśla wszelkie zabrudzenia i rozprasza.