Jeszcze kilka lat temu polscy kierowcy nie posiadali zbyt dobrej opinii. Lubiliśmy jeździć dość samolubnie, wpychać się na światłach, bagatelizować przepisy oraz przede wszystkim przekraczać prędkość. Nie brakowało także nerwowych kierowców, którzy ani myśleli przepuścić kogoś na pasach i agresją reagowali na to, co im się nie spodobało na drodze. Jak jest teraz?

Eksperci uważają, że sytuacja bardzo się zmieniła. Oczywiście wiele jest przypadków, dla których pozostali użytkownicy ruchu znaczą niewiele, ale coraz więcej kierowców zaczyna myśleć także o innych. Coraz częściej jeździmy na zakładkę, przepuszczamy pieszych i jesteśmy bardziej kulturalni za kółkiem. Do największych grzeszków należy jednak wciąż wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie na trzeciego, parkowanie na trawnikach czy tarasowanie chodników.
Zapytani przez nas kierowcy, są zgodni, że kultura jazdy w Polce jest coraz lepsza. Jeździmy mniej egoistycznie, bardziej uważnie i spokojnie, ale do niektórych krajów UE jeszcze nam daleko.