Pewnych sytuacji na drodze nie da się przewidzieć. Umiejętności kierującego pojazdem to jedno, ale jest wiele innych czynników wpływających na ogólne bezpieczeństwo. Czasem konieczne jest awaryjne hamowanie.

Deszcz, śnieg, gołoledź, oślepiające słońce, zdekoncentrowany lub niedoświadczony kierowca, dziecko wybiegające nagle na ulicę lub rowerzysta to tylko część zagrożeń, które mogą nas zaskoczyć. W takiej sytuacji awaryjne hamowanie może nie tylko pozwolić uniknąć kolizji, ale nawet uratować komuś życie.
Oczywiście nowoczesne pojazdy, w tym busy, hamują coraz szybciej i lepiej. Dzieję się tak za sprawą skuteczniejszych hamulców i elektronicznych systemów bezpieczeństwa oraz opon. W przypadku busa szczególnie warto zwrócić uwagę właśnie na ogumienie, ponieważ nie powinno się rezygnować z przyczepności opon na rzecz ich trwałości i niskich oporów.
Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że utrzymywanie bezpiecznej odległości między pozostałymi pojazdami nie jest niczyim wymysłem, a koniecznością. Warto to sprawdzić zanim ruszymy w drogę.