Wygłuszenie pojazdu jest szczególnie przydatne w autach starszych. Często wydają one z siebie nieprzyjemne dźwięki wynikające z wibracji mechanicznych i rozchodzących się w powietrzu fal dźwiękowych.

Do uszczelniania i wygłuszania pojazdów używa się mat oraz pianek. W zależności od źródła i powodu powstałego hałasu korzysta się z jednego lub drugiego materiału. Drgania najlepiej tłumią maty wygłuszające. Można śmiało pokryć nimi także auta dostawcze i wykorzystać je na całej jego powierzchni. Jednocześnie zapewniamy lepszą izolację od warunków panujących na zewnątrz, co często jest dodatkową, ale równie dużą zaletą. Pianki poliuretanowe natomiast używane są w celu stłumienia hałasu przenoszonego przez powietrze. Pianka o strukturze gąbki nanoszona jest natryskowo.
Nowe pojazdy fabrycznie wyposażane są w coraz bardziej zaawansowane technologicznie maty tłumiące, ale mogą one jednak ulegać zniszczeniu, np. podczas kolizji. Warto wtedy je odbudować, aby przywrócić im możliwość poprawnego funkcjonowania.