Kiedyś osoba niepełnosprawna mogła jedynie być pasażerem w aucie. Dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami mogły samodzielnie prowadzić samochód. Wystarczy tylko odpowiednio go przerobić.

3610043791_761e521a09_mDobra wiadomość jest taka, że na chwilę obecną praktycznie każde auto można dostosować do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Najlepiej sprawdzą się oczywiście te z automatyczną skrzynią biegów, ale nie jest to warunek konieczny. Dużo zależy bowiem od stopnia niepełnosprawności. Przykładowo dla osób z niedowładem dolnych kończyn montuje się drążek umożliwiający ręczne sterowanie gazem oraz hamulcem. Tak dostosowany samochód nie traci absolutnie nic ze swoich osiągów oraz funkcjonalności. Kierowca musi po prostu opanować nowy sposób prowadzenia auta i już można ruszać w drogę. Niewielkie przeróbki przeprowadzane są w ciągu kilku godzin i nie oznaczają konieczności rozstawania się z autem na wiele dni.

Dzięki specjalistom w dziedzinie przystosowywania aut do potrzeb niepełnosprawnych osoby takie mogą swobodnie podróżować i prowadzić normalne życie.