Przewożąc jakikolwiek towar w przestrzeni ładunkowej samochodu na kierowcy spoczywa obowiązek jego odpowiedniego zabezpieczenia. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo samego ładunku, jaki i samochodu.

Zaznaczenie_586Ładunek musi być przede wszystkim w odpowiedni sposób rozmieszczony i zamocowany. Chodzi o to, by podczas nagłych manewrów, takich jak hamowanie czy omijanie, przewożony towar nie zmienił swojego położenia. Jak go zabezpieczyć? Najlepiej sprawdzi się specjalny system mocowania za pomocą pasów lub lin. W podłodze znajdują się mocowania do których przypięte są pasy lub liny. Odpowiednio je regulując i napinając można zwiększyć siłę docisku i tarcia ładunku do tego stopnia, że nie będzie się on przemieszczał w czasie jazdy. W celu zabezpieczenia towaru można użyć również specjalne rozpórki do zabezpieczania ładunku. Rozpórka opierana jest z jednej strony o dach, a z drugiej o podłogę i w ten sposób blokuje towar przed przesunięciem. Można używać kilku rozpórek jednocześnie. Mniejsze ładunki można zabezpieczyć za pomocą specjalnej siatki, przymocowanej do podłogi.

Każdy przewożony towar musi być solidnie zabezpieczony. Warto o tym pamiętać i zadbać już dziś o profesjonalny sprzęt do mocowania ładunków.