Samochody dostawcze to pojazdy, w których można przewozić różnego rodzaju ładunki i produkty. Bardzo ważne, aby zabezpieczyć je we właściwy sposób.

Produkty znajdujące się wewnątrz auta powinny być stabilnie i solidnie umieszczone na swoim miejscu. W przeciwnym razie podczas jazdy mogłyby ulec uszkodzeniu oraz stanowić zagrożenie dla kierowcy, a także pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Dla ich zabezpieczenia używa się mocowania w formie pasów, sieci, szyn oraz elementów blokujących.
Właściciele samochodów dostawczych z reguły decydują się na pasy mocujące. Ze względu na ich łatwość w montażu i demontażu, wytrzymałość oraz uniwersalność stały się tak popularne. Ich montaż jest dość łatwy i nie zajmuje wiele czasu. Polega na umieszczeniu zaczepów z wykorzystaniem punktów mocujących i szyn zainstalowanych w podłodze lub na stabilnej ramie zewnętrznej pojazdu. Ładunek, dzięki naprężeniu pasów mocujących zostaje trwale przymocowany do danego miejsca.
Zbudowanie solidnego zabezpieczenia powinno zostać wykonane przez fachowca. Przewożone ładunki często posiadają dużą wagę, a więc stabilność konstrukcji zabezpieczającej jest bardzo ważna.