Technologia XXI wieku daje nam wręcz nieograniczone możliwości. Nie dziwi zatem pomysł Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący chęci wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy, funkcjonującego w ramach usługi mObywatel.

MObywatel jest usługą wprowadzona jakiś czas temu, dzięki której w module mPojazd możliwy jest dostęp do cyfrowych wersji takich dokumentów jak: dowód rejestracyjny, polisa OC oraz karta pojazdu. Mogą z niego korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu, czyli osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Usługa pokazuje dane o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Znajdziemy tu też szczegółowe dane dotyczące pojazdu takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego. MObywatel ułatwia również przekazywanie danych innej osobie w przypadku stłuczki.
Takie rozwiązanie to dla kierowcy jest to ogromne ułatwienie – dokumenty mogą bezpiecznie leżeć w domu, nie trzeba ich przewozić ryzykując ich kradzież razem z pojazdem, zgubienie czy pozostawienie w niewłaściwym miejscu. Krótko mówiąc kierowca może po prostu wsiąść w auto i jechać. W tym roku do kompletu dokumentów dołączy także prawo jazdy.