Zdarzyło Ci się zobaczyć tłuste plamy pod swoim autem? Większość kierowców automatycznie uzna je za krople wyciekającego oleju silnikowego, jednak niekoniecznie musi być to właśnie ten płyn.

Cieczy, które znajdują się w samochodzie i mogą z niego wypływać jest sporo. Oprócz oleju silnikowego może być to również olej przekładniowy ze skrzyni biegów, mechanizmów różnicowych, sprzęgieł dołączających napęd w autach 4×4, a także olej z układu wspomagania kierownicy, olej i czynnik chłodzący z klimatyzacji, paliwo, płyn chłodzący, płyn hamulcowy, płyn z układu sterowania sprzęgłem oraz płyn z zawieszenia hydropneumatycznego.
Warto wspomnieć, że nawet kilka kropelek cieczy może oznaczać spore kłopoty i nie mniejszy wydatek. Nowe pojazdy są tak skonstruowane, że wyciek najczęściej zatrzymywany jest przez osłony i wsiąka w maty wygłuszające. Zatem jeśli krople przedostają się na zewnątrz to znak, że wewnątrz płynu nazbierało się już sporo. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u mechanika lub na stacji diagnostycznej.